• Şirketimiz İstanbul sanayi odasının TÜRKİYE'NİN 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında
  • Yem üretimimizde yeni yatırımlarımızla üretim kapasitemizde Türkiye’de lider konuma ulaştık.
  • Güllük paketleme sistemimiz kapasitesini yeni yatırımlarımızla daha da büyütüyor.
  • Yapılan AR-GE çalışmalarımızla yeni yem seçeneklerimizle yakında sizlerleyiz.
  • Levrek, Çipura üretimimizle; yeni projelerimizle yakında sizlerleyiz.
  • Alabalık Fileto tesisimizde üretilen ürünlerin tamamı artık yurt dışında.
  • Alabalık yavru üretimimiz yıllık 14 milyonu aştı.

Kültür Balıkçılığı

Gümüşdoğa, uzman kadrosu ve üretimde kullanılan ileri teknoloji sayesinde kuluçkahaneden sofraya dek kaliteden ödün vermeyen bir yaklaşıma sahiptir. Firmamız Türkiye’de balık üretiminde lider konumda bulunmakta ve bu üretimi tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için Türkiye geneline yaymaktadır.

Muğla, Milas Kazıklı, Alagün, Tekeburnu, Toprakada, Gazitepe ve İskele açıklarında bulunan projelerimizde off-shore kafeslerde yıllık 11700 ton çipura ve levrek üretimi yapılmaktadır. Yine bu tesislerimizde 8 su ürünleri mühendisi, 2 veteriner ve 10 su ürünleri teknikeri ile üretim sürekli kontrol edilmektedir.

Fethiye Sahil Ceylan tesislerimizde yıllık 14 milyon 400 bin yavru alabalık üretimi yapılmakta ve bu üretim Kayseri, Erzincan-Tercan, Kütahya-Domaniç, Burdur-Bucak, Muğla-Fethiye, Samsun-Bafra ve Bursa-Osmangazi de bulunan Alabalık yetiştirme çifliklerimizde off-shore kafeslerimizde tam otomatik kameralı sistemlerle yemlenerek büyütülmekte yıllık 10.109 ton alabalık elde edilmektedir.

Bu tesislerimizde üretilen ürünler, Gümüşdoğa ve diğer fason markalarla üreticiye sunulmuş ve yüksek beğeni toplamıştır. Toplam üretimin yaklaşık p’i ihracat kanalına sunulmaktadır. Başlıca ihracat pazarları; Almanya, Hollanda, Danimarka, İtalya ve İspanya olup, Kanada’ya da ihracat başlamıştır.

2018 yılı için tesislerimizdeki kayıp-kaçak miktarları; Yanıklar tesisimiz için toplam 2.938 adet, Sahilceylan tesisimiz için 8.725 adet, Geyiktaşı tesisimiz için toplam 60.679 adet, Baraj tesisimiz için toplam 46.342 adet, Ballıca tesisimiz için 28.920 adet olup, bu kayıplar personelin ve boylama makinesinin sayım hatalarından kaynaklanmaktadır. Tesislerimizdeki tüm donanımlar kaçağa izin vermeyecek özellikte olup, tüm faaliyetlerimiz veteriner hekim ve su ürünleri mühendislerimiz kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Kayıp/kaçak miktarımız kabul edilebilir sınırlarda olup özel bir uygulama gerektirmemektedir.

Çipura-levrek tesislerimizde de tüm faaliyetlerimiz veteriner hekim ve su ürünleri mühendislerimiz kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Kabul edilen sapma değerleri dikkate alındığında % 0,01 -%0,03 oranında bilinmeyen farkımız çıkmaktadır. (kabul sınırı %4) Kayıp/kaçak miktarımız kabul edilebilir sınırlarda olup özel bir uygulama gerektirmemektedir.

2018 yılı için Keban Ballıca tesisindeki toplam 19 adet 3-5 gr’lık yavru kafesine seaflor, 1 adet 20 gr’lık yavru kafesine favetrim, 3 adet 10-15 gr’lık yavru kafesine Enro WSP 80 ve Primavilin aqua, 3 adet 8-9 gr’lık yavru kafesine Diaqua, 3 adet 10-11 gr’lık yavru kafesine Geosol-fish, Keban Geyiktaşı tesisindeki toplam 4 adet 3 gr’lık yavru kafesine seaflor veteriner hekim tavsiye reçetesi doğrultusunda banyo yöntemi ile uygulanmıştır. Yanıklar ve Sahilceylan tesislerimizde 2018 yılının ilk 3 ayı için ilaç kullanımı bulunmamaktadır.2018 yılında veteriner hekim tavsiye reçetesi doğrultusunda Yanıklar tesisimizde toplam 9 adet yavru havuzuna simflor aqua  ve Sahilceylan tesisimizde 5 adet yavru havuzuna seaflor  ve 5 adet yavru havuzuna simflor aqua  immersiyon yöntemi ile uygulanmıştır. Veteriner hekim reçetelerinde belirtilmiş olan atılım süreleri dikkate alınarak üretime devam edilmiştir.

Çipura-levrek tesislerimizde mevcut olan balıklara herhangi bir antibiyotik uygulaması yapılmamıştır. Ölü artışları gözlendiğinde numune alınarak veteriner yada balık sağlığı ekibine gönderilir ve ölüm nedenleri tespit ettirilir. Herhangi bir hastalık belirlenmesi durumunda veteriner hekim reçetesi ile ilaç uygulaması yapılır ve reçetede belirtilen atılım süreleri dikkate alınarak üretime devam edilmektedir.

Aşılama Protokol Planı